Utangaç testis (Retraktil testis) mekanizmasından kremasterik kasların aşırı refleks aktivitesi sorumludur. Kremaster refleksi bazı çocuklarda aşırı aktif olabilir. Tıpta bu duruma retraktil testis (utangaç testis) denir.

Bu çocuklar soğukta üşüdüklerinde, heyecanlandıklarında, korktuklarında veya çocuğun testislerine dokunulması durumunda testisler geçici olarak kasıklara doğru çekilir.

Herhangi bir zamanda torbaların boş olduğunu fark eden aileler endişeye kapılabilirler ve bunu inmemiş testis ile karıştırabilirler. Muayene esnasında torbada bulunmayan testisler, doktorun usulüne uygun elle muayenesi ile torbaya inebilir. Torbaya inen testisler torbada kalır.

Utangaç testis bir hastalık değildir. Çoğu zaman ilaçla tedavi veya ameliyat gerektirmez. Ancak 6 aylık aralarla çocuk cerrahisi uzmanı tarafından kontrolü gerekir. İnmemiş testisten tamamen farklı masum bir durumdur.
Ergenlik çağına kadar hemen hemen hepsi müdahaleye gerek duyulmadan torbaya iner. Hormon tedavisi çocuk cerrahisinde uygulanmayan bir yöntemdir. Anne, babalar çocuklarına banyo yaptırırken ılık su içinde bir süre kalan çocuklarda testislerin torbaya indiğini görebilirler.

Sohbete Başlayın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Randevu Alın
web tasarım izmir web tasarım ajansı homeopat rita kaya akustik sünger izmir