Bu durum Ankiloglossi (Dil Bağı, Hipertrofik Frenulum Linguale veya Kısa Frenulum) olarak adlandırılır. Sıklıkla karşımıza çıkan 2 hasta grubu vardır. Bunlardan biri yeni doğan bebekler diğeri de konuşamayan çocuklardır.

Yeni doğan bebeklerde aileler genellikle emme problemlerinden dolayı dil bağı olduğunu anlarlar. Bu dönemde kilo alamama ve gelişme geriliği görülebilir.

Diğer grup ise konuşma ve artikülasyon bozuklukları ile karşımıza çıkmaktadır. Muayenede dil basacağı yardımıyla dil bağı görülebilir. Dil “V” şeklini almıştır. Dil bağı olan çocukta dili dışarı çıkarması, yukarı kaldırılarak damağa değdirmesi gibi hareketleri yapması istenir. Hasta bunları tam olarak yapamaz.

Artikülasyon bozukluğunda “l, r, s, t, z” gibi dilin ön bölgesinin aktif kullanıldığı sesleri çıkarmada zorluk yaşar.Dil Bağı farkedilir farkedilmez mutlaka bir çocuk cerrahisi uzmanına görünmesi faydalı olacaktır.

Dil Bağı Ameliyatı özellikle emme ve konuşmayı öğrenme dönemlerinde problem yaşanmaması açısından “en kısa zamanda” yapılması önerilmektedir.

Sohbete Başlayın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Randevu Alın
web tasarım izmir web tasarım ajansı homeopat rita kaya akustik sünger izmir