Bitik, fimozis

Halk arasında Bitik olarak adlandırılan ,Tıbbi olarakda Fimozis terimi kullanılan rahatsızlık Erkek Bebek ve Çocuklarda sık gördüğümüz bir durumdur.

Bitik olarak tanımlanan durumda çocukların sünnet derisinin uç kısmında darlık olması nedeniyle, sünnet derisinin hiç sıyrılamaması bazende çocuğun işemesini bile engelliyecek kadar ileri aşamada olmasıdır.

Yeni Doğan döneminde ilk 1 aylık süreçte bitiklik işemede zorluk oluşturmuyorsa normal olarak kabul edilebilmekle birlikte ilerleyen dönemde devam etmesi hem sünnet derisi altında kir birikintilerine ,hem de ballanit diye adlandırılan ; o bölgenin enfeksiyonuna neden olmaktadır.

Bitiğin sünnet öncesinde açılması işlemi dışında yapılması , yani açmaya çalışılarak zorlanması halinde o bölgede oluşabilecek ani ödem , kanama ve yırtıkların oluşturabileceği sorunlar nedeniyle acil sünnet gereksinimi gerekebilmektedir.

Bitik mutlaka Çocuk Cerrahisi Uzmanları tarafından değerlendirilip ,gerekli tedavi seçeneklerinin düzenlemesinin yapılması gereken bir rahatsızlıktır.