Karın ağrısı çocuklarda sık karşılaşılan bir durumdur. Çok çeşitli nedenleri olabilmektedir. Karın ağrısının sebebi çoğunlukla önemli olmasa da uzun, şiddetli ve devamlı olan karın ağrılarında altta yatan bir hastalık olabilir.

Her ne olursa olsun karın ağrısı ciddiye alınması ve hemen doktora başvurulması gereken bir durumdur.

Çocuklarda karın ağrısının en sık karşılaşılan nedenleri arasında; mide-bağırsak enfeksiyonları, kronik kabızlık, parazitler yer almaktadır. Böbrekler, mesane ya da idrar yolu ile ilgili problemlerden de kaynaklanabilmektedir.

Çocuklarda gözlenen şiddetli karın ağrısının sık rastlanan bir diğer nedeni de akut apandisittir. Apendiks ince ve kalın bağırsak arasında kalan bir organdır. Apendiks denilen organın bir nedenden (parazit, dışkı, lenf bezi) dolayı tıkanması apandisite neden olur. Tıkanan apendiks bir süre sonra şişmeye başlar ve enfeksiyon gözlenir. Apandisitin tedavisi ameliyattır.

Çocuklarda gözlenen karın ağrısının bir diğer nedeni de bağırsak düğümlenmesi denilen İnvajinasyondur. Bu durumda gözlenen ağrı çok şiddetli olmaktadır. Kusma, mide bulantısı, karında şişlik, dışkıda kan diğer belirtiler arasındadır. Özellikle 9-12 aylık çocuklarda daha sık gözlenen bağırsak düğümlenmesi cerrahi olarak tedavi edilebilmektedir.

 Karın ağrısına aşağıdaki durumlardan biri eşlik ediyorsa mutlaka doktora başvurmalıdır:

– Kanlı ishal
– Safralı kusma
– Karında şişlik
– 24 saatten uzun süren ağrı
– Uykudan uyandıran şiddetli ağrı
– Yüksek Ateş
– Uykuya Eğilim

Sohbete Başlayın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Randevu Alın
web tasarım izmir web tasarım ajansı homeopat rita kaya akustik sünger izmir