Erkek çocuklarda yumurtalıklar bebek anne karnındayken böbreklerin altında gelişir. Hamileliğin ilk 3 ayında testisler buradan kasıkta bulunan bir kanal yapısını geçerek torbalara iner.

Bazı çocuklarda yumurtalık karın içinde kanalda veya torbanın üst kısmında kalabilir. İlk 6-9 ay içerisinde yumurtalığın inmesi beklenilir. 1 yaşına kadar inmezse ameliyatla indirilmesi gerekecektir. 

İnmemiş testisin zararları;

Yumurtalık kadar uzun süre yukarda kalırsa vücut ısısına ne kadar maruz  olursa o taraf yumurtalık o kadar küçülmeye gider. Sperm üretme yeteneğinin azalmasına neden olur. Bu durum özellikle 2 taraflı inmemiş testisi olan çocuklarda kısırlığa neden olur. Bunun dışında erişkin döneme gelindiğinde o yumurtalıktan tümör gelişme riski normale göre biraz artar.

İnmemiş testis ameliyatı;

Günübirlik bir ameliyat olup, genel anestezi altında yapılmaktadır. Testisin lokalizasyonuna göre ameliyat tekniğine karar verilir. Karın içi yerleşimliyse laparoskopik yöntemle testis indirilir. Kasık ve kanal bölgesi yerleşimli testis vakalarında ameliyat kasık bölgesinden yapılır.

“İnmemiş testis, yumurtalık inmemesi” için bir Yanıt

  1. Benim oğlum da aynı sorun var Dr bey yumurtalıklari tesislere inmemiş bazen kendisi ywrine geliyo iniyor çıkıyor yani ne yapabiliriz Ağustos da 3 yaşını doldurcak. Ben sünnet içinde fiyat alabilirmiyim

Yoruma kapalı.

Sohbete Başlayın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Randevu Alın
web tasarım izmir web tasarım ajansı homeopat rita kaya akustik sünger izmir