Anne karnındayken testisler bebeğin karnının içerisinde yerleşmiştir. Gebeliğin 7.ayından itibaren testisler torbalara (skrotuma) iner.

Bu iniş sırasında periton denilen karın zarı bir eldiven parmağı gibi torbalara kadar testisle birlikte iner.

Doğumdan bir süre sonra bu kese kapanır. Kasık kanalındaki kesenin tam kapanamaması sonucu fıtık oluşur.

Kasık fıtığına nispeten kasık kanalında dar bir kanal açıklığı kaldıysa, karın içi sıvısı bu açıklıktan geçerek testis etrafında birikerek şişliğe neden olabilir.

Bu şişlik çocuk uyanık ve hareketli iken artar. Çocuk uyuyunca, sakinleşince azalır veya kaybolur. Buna Hidrosel (Su Fıtığı) denir.

Yenidoğan döneminde görülen hidrosellerin çoğu bu mekanizma ile oluşur. Çok nadiren enfeksiyonlara, dolaşım bozukluğuna veya tümörlere bağlı da olabilmektedir.

Genellikle hastalarda testislerde ağrısız şişlik mevcuttur. Beraberinde kasık fıtığı varsa ağrılı olabilmektedir. Hidrosel testisi saran zarda sınırlı kalmışsa buna Hidrosel, kord boyunca kistik bir yapı şeklinde sınırlı ise Kordon Kisti diye adlandırılır.

Hidrosel denilen su fıtıklarında özel bazı durumlar dışında ameliyat için 1 yaşına kadar beklenebilir. Bu özel durumlara ve erken ameliyata çocuk cerrahisi uzmanları karar vermelidirler.

“Hidrosel (Su Fıtığı)” için bir Yanıt

  1. Bebeğim bugün 2Ylik oldu. 1aylik olduktan sonra böyle bir tarafı büyukluk oldu. Hem bazen ikinirken kimdi dügme gıbı şişyor

Yoruma kapalı.

Sohbete Başlayın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Randevu Alın
web tasarım izmir web tasarım ajansı homeopat rita kaya akustik sünger izmir