Bebek ile anne arasında; bebeğin besin alışverişini sağlayan göbek kordonu içerisinde damarlar bulunur. Doğumdan sonra göbek kordonu kesildikten sonra göbek bağı buradaki damarların işlevini kaybetmesi sonucu kurumaya başlar.

Genellikle bir hafta içinde göbek bağı kendiliğinden düşer. Ancak bazen göbek bağının düşmesi 3-4 haftaya kadar uzayabilir. Göbek bağı düştükten sonra bebeğin göbeğinden 2-3 gün hafif kanama olabilir, Ancak bebeğinizin göbeğinde beklenenin üzerinde bir kanama oluyorsa bir doktora görünmek gerekir. Kanama pıhtılaşma bozukluğu, enfeksiyon gibi hastalıkların bir bulgusu olabilir.

Bazı bebeklerde göbek bağı düştükten 1-2 hafta sonra o bölgede pembe renkli, nemli doku parçasına göbek granülomu adı verilir. Sarı renkli bir akıntıya yol açar. Tedavi edilmezse göbekten sürekli akıntı olur. Bazı bebeklerde granülom büyüyebilir.

Tedavide gümüş nitrat çubuklar kullanılmaktadır. Bazı hastalarda gümüş nitrat dışında cerrahi müdahale gerekebilir.

Bazı hastalarda polip ve daha nadir olarak da idrar torbası ile göbek arasında doğumsal bir kanal kalmış olabilir ve göbekten sürekli akıntı olabilir. Göbek bağı çevresindeki ciltte kızarıklık ve göbekte kötü kokulu akıntı varsa mutlaka bir doktora görünmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başlayın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Randevu Alın