Hipospadias yaklaşık olarak 250-300 erkek çocukta bir görülen penisin doğumsal bir şekil bozukluğudur. Halk arasında ‘peygamber sünneti’ ya da ‘yarım sünnet’ olarak bilinen hipospadias, erkek çocuklarda idrar deliğinin normal yerin daha aşağısında olması durumudur.

İdrar deliği olması gereken yerin hemen 1-2 mm altında olabileceği gibi, penisin ortasında, torbaların (skrotumun) önünde veya daha da aşağısında olabilir. İdrar deliği, penisin uç kısmında olması gereken yerden uzaklaştıkça hastalığın şiddeti artmaktadır.

Penisi örten sünnet derisi alt tarafta yetersizdir. Deri penisin kafasını pelerin, şapka gibi örter. Bazı hastalarda peniste eğrilik vardır. Bu hastalığın oluşumunda Genetik faktörler de rol oynamaktadır. Bu hastaların doğumdan sonra bir çocuk cerrahı tarafından görülmesi gerekir.

Bu hastalar tedavi edilmezse kısırlık, psikolojik sorunlar, cinsel ilişki kuramama gibi evlilik problemlerine neden olabilmektedir. Hipospadias tedavisi ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken nokta; Bu hastalarda yapılacak ameliyatlarda onarım için sünnet derisi kullanıldığından dolayı ‘’hipospadiaslı çocuklar kesinlikle sünnet edilmemelidir’’.

Ameliyat için en uygun yaş  9-18 ay arasındaki dönemdir. Hipospadias ameliyatında penisteki eğrilik düzeltilir, yeni bir idrar kanalı oluşturulur ve sünnet yapılarak işlem tamamlanır.

Sohbete Başlayın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Randevu Alın
web tasarım izmir web tasarım ajansı homeopat rita kaya akustik sünger izmir