Toplumda sıkça görülebilen bir durum olan ailelerimizin erkek bebeklerde testisin (yumurtanın) skrotumda  (torbada) olmadığını fark etmeleri  dönem dönem endişelenmelerine ve malum internet ortamında yalan yanlış bilgilerle daha fazla kaygılarının artması ile doktor doktor dolaşmalarına neden olmaktadır.

Testis 3-4 yaşlarına kadar kasıktaki kasların gelişimleri sürecinde özellikle soğuk hava ve ağlama sırasında kasıklara kadar çıkıp iner. Tabiki böyle testislerin torbada olmadığını fark eden ailelerin endişelenmeleri doğal olmakla beraber bu tür bir şüphe olduğunda mutlaka Deneyimli Çocuk Cerrahi Hekimi tarafından muayene edilmeli, eğer Cerrah gerekli görürse o zaman ileri tetkikler istenmelidir.

Sadece Ultrason veya başka tetkikler ile değerlendirilmesi yanıltıcı sonuçlara ve ailede ki kaygıların boş yere artmasına neden olabilir. Yenidoğan dönemi ve 1 yaşına kadar testisin torbada uzun süreli bulunmamaları normal kabul edilirken; 1 yaş da bu durumun devam etmesi çok geciktirilmeden mutlaka Çocuk Cerrahi Uzmanı değerlendirmesi ve geç kalınmadan ameliyatı gerektirir.

Testisin operasyon kararı verildiyse de mutlaka 1 yaş civarında operasyonu yapılarak Testisin boyut ve fonksiyon kaybının önüne geçilmelidir.

İnmemiş Testis Hastalarında hiç operasyon yapılmaması Testisin tamamen küçülerek kaybolması durumlarına, bazen de kanserleşmeye neden olmaktadır.

Bu nedenlerle tabiki ailelerin böyle bir durumla karşılaştıklarında mutlaka durumun tamamen Deneyimli Çocuk Cerrahi Uzmanı tarafından değerlendirilmesi ve Tanının mutlaka kesinleştirilmesi çok önemlidir.

Sohbete Başlayın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Randevu Alın
web tasarım izmir web tasarım ajansı homeopat rita kaya akustik sünger izmir