Tüm toplumumuzu derinden etkileyen  Covid-19  Pandemi sürecinde tabi ki tüm alanlarda olduğu gibi Sünnet uygulamaları ile ilgilide aksamalar ve ötelemeler hem sağlık hem de toplumsal örf ve ananelerimizin yerine getirilmesi ile ilgili sıkıntılar yaşanmasına neden oldu.

Bizde Çocuk Cerrahi Uzmanları olarak, Acil durumlar dışındaki uygulamalardan Pandeminin ilk 3 ayında imtina ederken, Pandemi sürecinin uzayacağı belirgin hale geldiğinde Kliniklerimizde önleyici ve koruyucu tüm tedbirleri alarak muayene , küçük ve büyük cerrahi işlemlere devam ettik. Bu tüm tedbirleri alarak işlemlere devam ettiğimiz süreçte yaklaşık 1 yılı geçtiğimiz halde hem takip ettiğimiz ve hem de cerrahi tedavi uyguladığımız hiçbir çocuğumuz ve ailemizde Kliniğimizden kaynaklı Covid -19 vakası yaşanmadı.

Bir çok yayında belirtildiği üzere Sünnetin idrar yolu enfeksiyonları ve böbrek enfeksiyonlarında anlamlı oranda azalma sağladığı ayrıca penis kanseri ve cinsel yolla bulaşan HIV(AİDS) , HPV (PapilomaVirüs) gibi virüslerin enfeksiyonlarının bulaşması riskini azalttığı gösterilmiştir.

Özellikle bu yayınlarda da belirtildiği üzere yeni doğan sünnetinin üstünlükleri erken dönemde sık rastlanan idrar yolu enfeksiyonlarını engellemek, buna ikincil gelişebilen böbrek enfeksiyonları ve kalıcı böbrek hasarlanmalarının sıklığını azaltmak açısından anlamlı farklılık olduğu yönündedir. Tüm Bilimsel veriler ışığında Sünnetin Tıbbi gerekliliği nedeniyle Covid_19 salgınında da tüm Pandemiye yönelik önlemlere azami dikkat edilerek yapılmasında yarar olduğu gösterilmiştir.

Sohbete Başlayın
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Randevu Alın
web tasarım izmir web tasarım ajansı homeopat rita kaya akustik sünger izmir