Yumurta inmemesi

İnmemiş testis olarak tabir edilen ve erkek çocuklarda yumurtaların torbaya inmemesi durumu toplumda hiç de azımsanmayacak sıklıkda gördüğümüz bir durum.

Bebeklerin Yenidoğan döneminde tam bir fizik muayeneden geçmesi ve özellikle hiçbir sorunu olmasada Çocuk Cerrahi Uzmanının muayenesi çok önemlidir.Çoğu zaman aileleri geç dönemde fark ederek bu tür olguları doktora götürmesi sonrasında cerrahi açıdan tedaviye geç kalınmış olduğu gerçeği ile karşılaşılır.

Yumurtanın aşağıya torbaya inmediği ile ilgili en ufak bir şüphe durumunda mutlaka Çocuk Cerrahi Uzman görüşü alınması elzemdir.

Yumurtanın Yenidoğan döneminde sürekli torba içinde kalması beklenemez . Özellikle dikkat edilmesi gereken husus inmemiş testis tarafındaki torbanın gelişmesi geri kalır.Ayrıca gün içinde en azından birkez anne bebeğin altını değiştirirken her iki yumurtanında torbada olduğunu gözlemliyemiyorsa buda önemli bir bulgudur.
Bu hastalıkda erken tanı %100 e yakın tedavi başarısı getirir.Aksi durumda yumurtalarda kısırlığa neden olabilecek harabiyet hatta kanserleşmeye gidebilen üzücü durumlar yaşanabilir.