İzmir Sünnet ve Çocuk Cerrahisi Sünnet nedir, niçin gereklidir, sünnet hakkında bilinmesi gerekenler | İzmir Sünnet Kliniği ;
0 (505) 035 24 24 & 0 232 231 80 00 [email protected]

Sünnet

Sünnete Hazırlık ve Sünnet Sonrasında Dikkat edilmesi gerekenler :

*Sünnet öncesinde eğer çocuk lokal anestezi altında işlem yapılacaksa tok olması, ancak genel anestezi verilecek çocuklarda en az 6 saat açlık gerekli
*İşlem öncesinde ve sonrasında kullanılacak ilaçlar reçete olarak verilecek
*Bezli bebeklerin yanlarında en az 2-3 yedek bez bulundurmaları, daha büyük yaş grubunda sünnet külodu temin etmeleri
*5-6 yaş ve üzeri çocukların görüşme öncesi ve sonrasında işlemle ilgili doktorunun önerileri doğrultusunda Anne ve Babaları tarafından güvende oldukları konusunda gerekli şekilde telkin edilmeleri, aksi halde genel anestezi gereksinimi konusunda bilgilendirilmeleri
*İşlemden en az 30dk öncesinde Lokal uyuşturucu bir krem uygulanacağı ve bu uyuşma etkisindeyken işlemden önce lokal uyuşturucu insülin iğnesi ile enjeksiyonla bölgenin uyuşukluğu sağlanacağı.
*İşlemden önce Sünnet Aydınlatılmış Onam Formunun okunarak düzgünce doldurulacağı
*İşlem sırasında çocukların yaklaşık 10-15 dk hareketsiz yattıkları süreçte oyalanabilecekleri oyuncak, tablet veya izledikleri çizgi film konusunda tespitlerde bulunulması ve gerekli hazırlıkların yapılması. Bebekler için gerekirse doğal pekmez gibi emziğinin batırılabileceği malzemelerin veya mamasının bulundurulması.
*Sünnet işleminde herhangi bir ağrı hissetmeyecekleri ancak dokunma, ıslaklık, sıcaklık veya soğukluk hislerinin ortadan kalkmayacağı hem çocuk hem de aile tarafından bilinmeli.
*Sünnet sırasında Anne ve Babanın paravanın öbür tarafına bakmamaları gerektiği ve bakmaları halinde fenalaşabilecekleri bilgilendirmesi yapılarak, dirayetli ve güçlü olmalarının çocuklarına daha büyük destek olacağı anlatılmalı
*Sünnet sonrasında uygulanan pansuman hakkında; Açık Pansumanda Losyonun nasıl uygulanacağı; uygulama esnasında anlatılırken ilk ve ikinci gün 2-3 saatte bir, sonrasındaki günler ta ki 5. Gün kontrole gelene kadar 4-5 saatte bir uygulanacağı Kapalı Pansumanda 3 gün sonra Kliniğimizde ıslatılarak açılacağı ve ek başka bir şey
uygulanmayacağı *Sünnet sonrasında yaklaşık yarım saat kanama kontrolü için hastanın müşahade de tutulacağı, hiçbir sorun olmadığı kesinleştikten sonra eve yollanacağı.
*Sünnet sonrasında ilk 24 saat içinde sızma tarzında kanamalar normaldir, damla damla veya
aşırı kanamalar müdahale gerektirir
*Sünnet sonrasında özellikle Açık pansumanlı hastalarda ödemlenme, kızarıklıklar, kabuklanmalar ve pipi kökünde morluklar 3. Ve 4. Güne kadar artarak devam eder , 5.günkü kontrol sonrasında yıkanmalarla birlikte hızlı bir şekilde geriler.
*Açık pansumanlı hastalar 5 gün sonra , Kapalı pansumanı olan hastalar 3 gün sonra kontrole gelecekler. Kontroldeki değerlendirmeler sonrasında Sünnetin 5.veya 7. Günlerinde yıkanabileceği kararı verilebilir. Bu süreç yaranın tam anlamıyla iyileştiği anlamına gelmektedir.
*Sünnetten 2 hafta sonra ; deride oluşabilecek yapışıklıkları önlemek için; hastanın yıkanmaları sırasında ılık su altında bir hafta boyunca pipinin derisini geriye doğru çekerek; hekiminizin tarif ettiği şekilde masaj yapılacak.
*Dokuların tam olarak iyileşmesi; ödem, kızarıklık ve dikişlerin yıkanmalarla birlikte eriyip düşmesinin 1 aya kadar uzayabilmesi normaldir.
*Bebeklerde kasık bölgesindeki yağlanmalardan dolayı ve doku iyileşmeleri büyüme ile devam etmesi nedeniyle tam olarak normal görünüm bazen 3-4 yaşı bulabilmekte; bu süreçte görünüm olarak gömük veya doku iyileşmelerine bağlı şişliklerin görülmesi normaldir.

Link ekle